Søg
Avanceret søgning.
26-09-2009 17:04:34

Verdensmesterskab i Bueskydning

Lørdag 26/9-09 afviklede man Verdensmesterskaberne i bueskydning i Nyhavn:


(Billede Wonderfull Copenhagen)

Skytterne havde standplads på de 2 lave platforme ved Nyhavns-ankeret - kanalrundfartens normale tillægsplads i Nyhavn.

Skydeanlægget var rigtigt flot arrangeret, - med en bro på tværs af haveløbet. På venstre side, restaurationssiden, var der fri adgang, mens der på højre side (skyggesiden) var opstillet tilskuerpladser, (entré via billetnet á 70,-). Stakit på begge sider for at sikre at tilskuerne ikke droppede i havnen.

Vindforholdene var fine, - godt i læ under gadeplan, - man kunne dog se vindposerne røre på sig i små stød.

På HD-storskærm kunne man følge med i skydningen, - med flere kameravinkler på samme skærm.

Forinden var der afholdt 4 indledende runder forsk. steder i verden, og det er vinderne herfra, der deltog i finalen i Nyhavn.

16 m/k skytter, 8 der konkurrerede i at skyde med den olympiske recurve bue, og andre 8, der konkurrerede i den mere moderne compound bue.

Uden for konkurrence deltog et mix-hold med en opvisningsdisciplin, hvor Danmark havde et hold med i hver type bueskydning.

Spændende og tankevækkende at man kan afvikle et skydestævne i midten af hovedstaden, - vi glæder os allerede til flere skydearrangementer i København.

PUBLICER

· Besøg os i virkeligheden, - se og mærk de mange NYHEDER ... før de kommer på nettet! · Tools fra 199,- · Knive fra 49,- · Luftpistol fra 395,- · Kvalitets el-air-soft-guns kit 1.800,- · Handsker fra 199,- · Rigtige beskyttelsesmasker fra 299,- · Børnebuegrej ·